Skip Navigation Links Historie 1. Verdenskrig Civile Premierministre England

Premierministre England

Kroningsbilled af George V

      Illustreret Videnskab HISTORIE + Nano jakke
Falder Old Britannia, da er det ikke en Hyæne eller Sjakal, der ligger paa Valpladsen, men en stolt Løve, som de ikke sømmer sig nogen at sparke efter.
Downing Street er en lille stille, fornem gade, ikke særlig lang, ikke særlig bred. Verdens larm går dog ikke Downing Street forbi, tværtimod; det strømmer ind med alarmerende telegrammer, telefoniske rapporter, og der er lukket op for højtaleren, når udenlandske statsmænd taler i radioen.
Vi forpassede også en glimrende chance i Italien i 1917. Italienerne havde ligesom russerne – om end ikke så grelt – et betydeligt overskud af veluddannet mandskab til fronten, men et samtidigt underskud af materiel og ammunition.
Jeg er overbevist om, at efter München delte et stort flertal af det britiske folk mit oprigtige ønske om, at denne politik skulle videreføres.
Der er nu næsten gaaet et Aar, siden Krigen begyndte, og jeg mener, det er naturligt at gøre Holdt et Øjeblik paa Rejsen ved denne Milepæl og betragte den lange, mørke Strækning.
Hitlers første verdenskrig Kvinderne i Ravensbrück

Bogtips


Preminister nr. 1 Sir Robert Walpole.
Fra 4 April 1721 til 11 Februar 1742.
Parti: Whig.

Preminister nr. 2 The Earl of Wilmington.
Fra 16 Februar 1742 til 2 Juli 1743.
Parti: Whig.

Preminister nr. 3 Henry Pelham.
Fra 27 August 1743 til 6 Marts 1754.
Parti: Whig.

Preminister nr. 4 The Duke of Newcastle.
Fra 16 Marts 1754 til 16 November 1756 (første periode).
Parti: Whig.

Preminister nr. 5 The Duke of Devonshire.
Fra 16 November 1756 til 25 Juni 1757.
Parti: Whig.

Preminister nr. 6 The Duke of Newcastle.
Fra 2 Juli 1757 til 26 Maj 1762 (anden periode).
Parti: Whig.

Preminister nr. 7 The Earl of Bute.
Fra 26 Maj 1762 til 16 April 1763.
Parti: Tory.

Preminister nr. 8 George Grenville.
Fra 16 April 1763 til 13 Juli 1765.
Parti: Whig.

Preminister nr. 9 The Marquess of Rockingham.
Fra 13 Juli 1765 til 30 Juli 1766 (første periode).
Parti: Whig.

Preminister nr. 10 The Earl of Chatham, "William Pitt the Elder".
Fra 30 Juli 1766 til 14 Oktober 1768.
Parti: Whig.

Preminister nr. 11 The Duke of Grafton.
Fra 14 Oktober 1768 til 28 Januar 1770.
Parti: Whig.

Preminister nr. 12 Lord North.
Fra 28 Januar 1770 til 22 Marts 1782.
Parti: Tory.

Preminister nr. 13 The Marquess of Rockingham.
Fra 27 Marts 1782 til 1 Juli 1782 (anden periode).
Parti: Whig.

Preminister nr. 14 The Earl of Shelburne.
Fra 4 Juli 1782 til 2 April 1783.
Parti: Whig.

Preminister nr. 15 The Duke of Portland.
Fra 2 April 1783 til 19 December 1783 (første periode).
Parti: Whig.

Preminister nr. 16 William Pitt the Younger.
Fra 19 December 1783 til 14 Marts 1801 (første periode).
Parti: Tory.

Preminister nr. 17 Henry Addington.
Fra 17 Marts 1801 til 10 Maj 1804.
Parti: Tory.

Preminister nr. 18 William Pitt the Younger.
Fra 10 Maj 1804 til 23 Januar 1806 (anden periode).
Parti: Tory.

Preminister nr. 19 The Lord Grenville.
Fra 11 Februar 1806 til 31 Marts 1807.
Parti: Whig.

Preminister nr. 20 The Duke of Portland.
Fra 31 Marts 1807 til 4 Oktober 1809 (anden periode).
Parti: Tory.

Preminister nr. 21 Spencer Perceval.
Fra 4 Oktober til 1809 11 Maj 1812.
Parti: Tory.

Preminister nr. 22 The Earl of Liverpool.
Fra 8 Juni til 1812 9 April 1827.
Parti: Tory.

Preminister nr. 23 George Canning.
Fra 10 April 1827 til 8 August 1827.
Parti: Tory.

Preminister nr. 24 The Viscount Goderich.
Fra 31 August 1827 til 21 Januar 1828.
Parti: Tory.

Preminister nr. 25 The Duke of Wellington.
Fra 22 Januar 1828 til 16 November 1830 (første periode).
Parti: Tory.

Preminister nr. 26 The Earl Grey.
Fra 22 November 1830 til 9 Juli 1834.
Parti: Whig.

Preminister nr. 27 The Viscount Melbourne.
Fra 16 Juli 1834 til 14 November 1834 (første periode).
Parti: Whig.

Preminister nr. 28 The Duke of Wellington.
Fra 14 November 1834 til 10 December 1834 (anden periode).
Parti: Tory.

Preminister nr. 29 Sir Robert Peel.
Fra 10 December 1834 til 8 April 1835 (første periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 30 The Viscount Melbourne.
Fra 18 April 1835 til 30 August 1841 (anden periode).
Parti: Whig.

Preminister nr. 31 Sir Robert Peel.
Fra 30 August 1841 til 29 Juni 1846 (anden periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 32 The Lord John Russell.
Fra 30 Juni 1846 til 21 Februar 1852 (første periode. Se Earl Russell).
Parti: Whig.

Preminister nr. 33 The Earl of Derby.
Fra 23 Februar 1852 til 17 December 1852 (første periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 34 The Earl of Aberdeen.
Fra 19 December 1852 til 30 Januar 1855 Peelite/Parti: Whig.

Preminister nr. 35 The Viscount Palmerston.
Fra 6 Februar 1855 til 19 Februar 1858 (første periode).
Parti: Whig.

Preminister nr. 36 The Earl of Derby.
Fra 20 Februar 1858 til 11 Juni 1859 (anden periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 37 The Viscount Palmerston.
Fra 12 Juni 1859 til 18 Oktober 1865 (anden periode).
Parti: Liberal.

Preminister nr. 38 The Earl Russell.
Fra 29 Oktober 1865 til 26 Juni 1866 (anden periode).
Parti: Liberal.

Preminister nr. 39 The Earl of Derby.
Fra 28 Juni 1866 til 25 Februar 1868 (tredje periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 40 Benjamin Disraeli.
Fra 27 Februar 1868 til 1 December 1868 (første periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 41 William Ewart Gladstone.
Fra 3 December 1868 til 17 Februar 1874 (første periode).
Parti: Liberal.

Preminister nr. 42 Benjamin Disraeli.
Fra 20 Februar 1874 til 21 April 1880 (anden periode. Fra 1876 som Earl of Beaconsfield).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 43 William Ewart Gladstone.
Fra 23 April 1880 til 9 Juni 1885 (anden periode).
Parti: Liberal.

Preminister nr. 44 The Marquess of Salisbury.
Fra 23 Juni 1885 til 28 Januar 1886 (første periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 45 William Ewart Gladstone.
Fra 1 Februar 1886 til 20 Juli 1886 (tredje periode).
Parti: Liberal.

Preminister nr. 46 The Marquess of Salisbury.
Fra 25 Juli 1886 til 11 August 1892 (anden periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 47 William Ewart Gladstone.
Fra 15 August 1892 til 2 Marts 1894 (fjerde periode).
Parti: Liberal.

Preminister nr. 48 The Earl of Rosebery.
Fra 5 Marts 1894 til 22 Juni 1895.
Parti: Liberal.

Preminister nr. 49 The Marquess of Salisbury.
Fra 25 Juni 1895 til 11 Juli 1902 (tredje periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 50 Arthur Balfour.
Fra 11 Juli 1902 til 05 December 1905.
Parti: Conservative.

Preminister nr. 51 Sir Henry Campbell-Bannerman.
Fra 05 December 1905 til 07 april 1908.
Parti: Liberal.

Preminister nr. 52 H. H. Asquith.
Fra 07 april 1908 til 07 December 1916.
Parti: Liberal.

Preminister nr. 53 David Lloyd George.
Fra 07 December 1916 til 19 Oktober 1922.
Parti: Liberal.

Preminister nr. 54 Andrew Bonar Law.
Fra 23 Oktober 1922 til 20 Maj 1923.
Parti: Conservative.

Preminister nr. 55 Stanley Baldwin.
Fra 23 Maj 1923 til 16 Januar 1924 (første periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 56 Ramsay MacDonald.
Fra 22 Januar 1924 til 04 November 1924 (første periode).
Parti: Labour.

Preminister nr. 57 Stanley Baldwin.
Fra 04 November 1924 til 5 Juni 1929 (anden periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 58 Ramsay MacDonald.
Fra 5 Juni 1929 til 24 August 1931 (anden periode).
Parti: Labour.

Preminister nr. 59 Ramsay MacDonald.
Fra 24 August 1931 til 7 Juni 1935 (tredje periode).
Parti: National Labour.

(National Government) Preminister nr. 60 Stanley Baldwin.
Fra 7 Juni 1935 til 28 Maj 1937 (tredje periode).
Parti: Conservative.

(National Government) Preminister nr. 61 Neville Chamberlain.
Fra 28 Maj 1937 til 10 Maj 1940.
Parti: Conservative.

(National Government) Preminister nr. 62 Winston Churchill.
Fra 10 Maj 1940 til 23 Maj 1945 (første periode).
Parti: Conservative (Koalition).

Preminister nr. 63 Winston Churchill.
Fra 23 Maj 1945 til 27 Juli 1945 (anden periode).
Parti: Conservative (fungerende).

Preminister nr. 64 Clement Attlee.
Fra 27 Juli 1945 til 26 Oktober 1951.
Parti: Labour.

Preminister nr. 65 Winston Churchill.
Fra 26 Oktober 1951 til 07 April 1955 (tredje periode).
Parti: Conservative.

Preminister nr. 66 Sir Anthony Eden.
Fra 07 April 1955 til 10 Januar 1957.
Parti: Conservative.

Preminister nr. 67 Harold Macmillan.
Fra 10 Januar 1957 til 19 Oktober 1963.
Parti: Conservative.

Preminister nr. 68 Alec Douglas-Home.
Fra 19 Oktober 1963 til 16 Oktober 1964.
Parti: Conservative.

Preminister nr. 69 Harold Wilson.
Fra 16 Oktober 1964 til 19 Juni 1970 (første periode).
Parti: Labour.

Preminister nr. 70 Edward Heath.
Fra 19 Juni 1970 til 4 Marts 1974.
Parti: Conservative.

Preminister nr. 71 Harold Wilson.
Fra 4 Marts 1974 til 05 April 1976. (anden periode)
Parti: Labour.

Preminister nr. 72 James Callaghan.
Fra 05 April 1976 til 4 Maj 1979.
Parti: Labour.

Preminister nr. 73 Margaret Thatcher.
Fra 4 Maj 1979 til 28 November 90.
Parti: Conservative.

Preminister nr. 74 John Major.
Fra 28 November 1990 til 2 Maj 1997.
Parti: Conservative.

Preminister nr. 75 Tony Blair.
Fra 2 Maj 1997 til 27 Juni 2007.
Parti: Labour.

Preminister nr. 76 Gordon Brown.
Fra 27 Juni 2007.
Parti: Labour.


Følg History Watch på :
Facebook Twitter YouTube